Google web sitenizi dizine eklemezse görünmezsiniz demektir. Arama sorgusu için ziyaretçilerin karşısına gelmeyeceksiniz ve organik trafik falan almayacaksınız. Bu yüzden de markanızdan kimse haberdar olmayacak.

Peki Tarama ve Dizine ekleme nedir?

Google, geliştirdikleri örümcek olarak adlandırılan bir yazılım vasıtasıyla dünyadaki websitelerini tarar ve yeni sayfaları kendi dizinine ekler.

Kafanız mı karıştı? Biraz daha açalım bu konuyu ne dersiniz!

Crawling (Tarama): Yeni içerikler keşfetmek için siteleri tarayıp, bu sayfalardaki bağlantıları ziyaret etme
Indeksleme (Dizine ekleme): Ziyaret ettiği her bir sayfa içeriği, sahip oldukları olağanüstü büyük veritabanlarına ekleme.
Web örümcek: Google ' ın geliştirdiği ve dünyadaki websitelerini tarayan yazılım.

Dilerseniz aşağıdaki videoda Matt amcadan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Google'da bir arama yaptığınızda, aslında Google'dan ilgili tüm sayfaları dizinden getirmesiniz istersiniz. Bu kurala uyan milyonlarca sayfa olduğundan Google'ın sıralama algoritması sayfaları sıralamak için elinden gelenin en iyisini yapar, böylece önce en iyi ve en alakalı sonuçları size listeler.

Burdaki kritik nokta, indeksleme ve sıralama algoritması aynı şeyler değildirler.

Siteniz Google dizininde mi ?

Bunu öğrenmek çok basit. Google ' a gidin ve aşağıdaki sorguyu kendi siteniz için deneyin. Dizine eklenip eklenmediğini ve kaç sayfanızın Google dizininde olduğunu bu sorguyla öğrenebilirsiniz.

Amazon indeks sayısı

Bu sorgudan anlayacağımız üzere amazon.com web sayfasının Google dizininde toplam 380 milyon sayfası bulunmakta.

Dilerseniz sadece domain adı yerine alt url adresi de belirterek Google ' a URL eklersiniz. Böyle sitenizin bir sayfasının dizine eklenip eklenmediğini anlayabilirsiniz.

Peki Google Site Ekleme işlemini nasıl yaparım?

Diyelim ki yukardaki sorguyu denediniz ve siteniz Google dizinine eklenmemiş, yani Google ' a siteniz eklenmemiş. O halde ne yapmalısınız?

Google Search Console kullanarak Google site ekleme işlemi yapabilirsiniz. Öncelikle search console ' a giriş yapın. Ardından dizine eklenecek sitenizi search console ' a ekleyin.

Search Console ekleme

Sonrasında soldaki sidebar kısmından sitenizin paneline erişebilirsiniz.

Search console

Yeni bir içerik eklediğiniz de ya da değişiklik yaptığınızda bu durumdan Google ' ın daha hızlı bir şekilde haberdar olması için, Google teşhis aracını kullanarak sitenizin taranmasına izin verin.

Google site teşhis aracı

Sitenize ait bir sayfa bağlantısı girdiğinizde, örümcekler sitenizi tarar, ardından varsa hataları size listeler. Aksi taktirde başarılı bir şekilde dizine eklendiğine dair bildirim gösterir.

Google search console dizine ekleme

Eğer Google sitenizi dizine eklemiyor, ya da eklerken bir hata ile karşılaşıyorsanız bunun sebeplerinden ilki sitenizdeki robots.txt dosyasındaki kurallardan kaynaklanıyor olma ihtimali.

siteadi.com/robots.txt bağlantısına gidin ve robots.txt deki kurallara gözatın.

User-agent: Googlebot
Disallow: /

User-agent: *
Disallow: /

Yukardaki şekilde oluşturulan kurallar, sitenizin Google botları tarafından dizine eklenmesine sebep olur. Dolayısıyla Disallow kurallarını belirlerken, kök dizini (/) eklemekten uzak durun.

2) Meta robots noindex etiketi kontrolü

Google, sayfaların dizine girmemesini söylerseniz sayfaları dizine almaz. Bu, bazı web sayfalarını gizli tutmak için kullanışlıdır. Bunu yapmanın iki yolu vardır:

  1. Method: <head> Bölümünde bu meta etiketlerden herhangi birine sahip sayfalar Google tarafından dizine eklenmez:
Meta index google dizin engelleme

2. Method X-Robots-Tag
Google botları ayrıca X Robots-Tag HTTP yanıt başlığına da dikkat eder. PHP gibi sunucu tarafı komut dosyası dilini kullanarak ya da .htaccess dosyanızda ya da sunucu yapılandırmanızı değiştirerek uygulayabilirsiniz.

Search Console'daki URL inceleme aracı, Google'ın bu başlık nedeniyle bir sayfayı taramasının engellenip engellenmediğini size bildirir.

X-Robots-Tag http header

Sayfalarınızı site haritasına ekleyin

Site haritası Google'a sitenizdeki hangi sayfaların önemli olduğunu ve hangilerinin önemli olmadığını bildirir.

Google, site haritanızda olup olmadığına bakılmaksızın web sitenizdeki sayfaları bulabilmelidir, ancak bunları dahil etmek yine de iyi bir uygulamadır. Sonuçta, Google'ın hayatını zorlaştırmanın bir anlamı yok.

Bir sayfanın site haritanızda olup olmadığını kontrol etmek için Search Console'daki URL inceleme aracını kullanın. “URL Google'da değil” ve “Site Haritası: Yok” hatasını görürseniz site haritanızda veya dizine eklenmemiş demektir.

Site dizinde yok

Yetkisiz Kurallı etiketleri kaldırma

Canonical etiket, Google'a sayfanın tercih edilen sürümünün hangisi olduğunu bildirir. Mesela;

<link rel="canonical” href="/page.html/">

Çoğu sayfanın standart (canonical) etiketi ya da kendi kendine referans veren standart etiketi yoktur. Bu, Google'a sayfanın kendisinin tercih edilen ve muhtemelen tek sürüm olduğunu söyler. Başka bir deyişle, bu sayfanın dizine eklenmesini istiyorsunuz.

Ancak sayfanızda sahte bir standart etiket varsa, Google'a bu sayfanın mevcut olmayan tercih edilen bir sürümünü söylüyor olabilir. Bu durumda sayfanız dizine eklenmez.

Standart olup olmadığını kontrol etmek için Google'ın URL inceleme aracını kullanın. Standart başka bir sayfaya işaret ediyorsa, “Standart etiketli alternatif sayfa” uyarısı görürsünüz.

Alternatif sayfa etiketi

Nofollow dahili bağlantıları düzeltme

Nofollow bağlantıları, rel="nofollow" etiketine sahip bağlantılardır. PageRank hedef URL'ye aktarılmasını engeller. Google ayrıca nofollow bağlantılarını taramaz.

Google daki amcalar der ki;

Esasen, nofollow kullanmak, hedef bağlantıları web genel grafiğimizden düşürmemize neden olur. Ancak, diğer siteler nofollow kullanmadan bağlantı kurarsa veya URL'ler bir Site Haritasında Google'a gönderilirse hedef sayfalar dizinimizde görünmeye devam edebilir.

Kısacası, dizinlenebilir sayfalara olan tüm dahili bağlantıların takip edildiğinden emin olmalısınız.

Güçlü dahili bağlantılar ekleyin

Google, web sitenizi tarayarak yeni içerikler keşfeder. Söz konusu sayfaya dahili olarak bağlantı kurmayı ihmal ederseniz, bulamayabilirler.

Bu soruna kolay bir çözüm, sayfaya bazı dahili bağlantılar eklemektir. Bunu Google'ın tarayabileceği ve dizine ekleyebileceği başka bir web sayfasından yapabilirsiniz. Ancak, Google'ın sayfayı olabildiğince hızlı dizine eklemesini istiyorsanız, bunu daha “güçlü” sayfalarınızdan birinden yapmak mantıklıdır.

Neden? Çünkü Google'ın bu tür sayfaları daha az önemli sayfalardan daha hızlı taraması muhtemeldir.

İçeriğinizin benzersiz ve değerli olmasını sağlayın

Google'ın düşük kaliteli sayfaları, kullanıcıları için hiçbir değeri olmadığı için dizine eklememesi pek olası değildir. Google'ın John Mueller ' in 2018'de indeksleme hakkında söyledikleri:

John Twitter

Kısaca John amca; Google'ın web sitenizi veya web sayfanızı dizine eklemesini istiyorsanız, bunun “harika ve ilham verici” olması gerektiğini ima ediyor.

İndeksleme eksikliği için teknik sorunları elediyseniz, suçlu değer eksikliği olabilir. Bu nedenle, sayfayı taze gözlerle incelemeye ve kendinize sormalıyız: Bu sayfa gerçekten değerli mi? Bir kullanıcı arama sonuçlarından tıkladığında bu sayfadaki cevabı değerli bulabilir mi?

Cevap bu sorulardan herhangi birine hayır ise, içeriğinizi geliştirmeniz gerekir.

Düşük Kaliteli sayfaları kaldırın

Sitenizi bir SEO aracıyla tarama yaparak, sayfalarının ve içeriğinizin kalitesini ölçümleyebilirsiniz. Bu sayede düşük kaliteli sayfaları sitenizden kaldırarak tarama bütçesine oldukça fayda sağlarsınız.

Google'ın bu konuda söyledikleri:

[Düşük değerli sayfalar] üzerindeki sunucu kaynaklarını israf etmek, gerçekten değeri olan sayfalardan gezinme etkinliğini boşaltır ve bu da bir sitede harika içerik keşfetmede önemli bir gecikmeye neden olabilir.

Yüksek Kaliteli Geri Bağlantılar oluşturun

Backlinkler (geri bağlantılar), Google'a bir web sayfasının önemli olduğunu bildirir. Sonuçta, birisi ona bağlanıyorsa, o zaman bir değer tutmalıdır. Bunlar Google'ın dizine eklemek istediği sayfalardır.

Tam şeffaflık için Google, yalnızca backlinklere sahip web sayfalarını dizine eklemez. Geri bağlantıları (backlinkleri) olmayan çok sayıda (milyarlarca) dizinlenmiş sayfa var. Bununla birlikte, Google, yüksek kaliteli bağlantılara sahip websiteleri daha önemli olarak gördüğünden, bu sitelerin bu sayfaları olmayanlardan daha hızlı taraması ve yeniden taraması muhtemeldir. Bu da daha hızlı Google ' ın sitenizi dizine eklemesine yol açar.